Duális képzés

Duális képzés

A duális képzés olyan középfokú szakképzési forma, amely során az intézményben, illetve a munkaerő-piaci szereplőknél, vállalatoknál, cégeknél folyó szakmai oktatás párhuzamosan, egymást kiegészítve történik. Duális képzésben a szakirányú oktatást biztosító vállalatnál a tanuló gyakorlatot szerez, megismeri a vállalati kultúrát és versenyképes tudással és gyakorlattal lép a munkaerőpiacra a tanulmányai befejezése után.

A duális szakmai oktatást érintő legfontosabb változások

  • A tanulószerződést szakképzési munkaszerződés váltja fel, amely alapján a tanulót – a korábbi tanulószerződés alapján járó juttatásoknál magasabb összegű – munkabér illeti meg.
  • Míg a tanuló korábban csak gyakorlati órákon volt a vállalatnál, az új rendszerben teljes munkanapokat tölthet ott.
  • Nem válik el az elmélet és a gyakorlat, vagyis akár a szakirányú oktatás egészét is átveheti a vállalat (de természetesen ennél kevesebbet is vállalhat). A szakirányú oktatás egy részére közreműködőket igénybe vehet, illetve a szakképző intézménnyel is megállapodhat a képzés egy részének elvégzésére.
  • A duális képzőhelynek rendelkeznie kell a szakképző intézménnyel közösen elkészített képzési programmal.
  • A szakmai vizsgára felkészítésért a duális képzőhely a szakképző intézménnyel közösen felel. A szakirányú oktatással összefüggésben a tanuló teljesítményét a duális képzőhely a szakképző intézménnyel közösen értékeli és minősíti.
  • Szakképzési munkaszerződés az ágazati alapvizsgát követően köthető, nappali rendszerű oktatás esetén szakképző iskolában 10-11. évfolyamra, technikumban 11-13. évfolyamra.

Juttatások a tanulóknak

A korábbi alacsonyabb összegű tanulói juttatást egy lényegesen magasabb összegű munkabér váltja fel, ugyanakkor a duális képzés szabályozásának köszönhetően a munkáltatónál lényegében nem, vagy csak minimális mértékben jelentkezik ez a többletköltség, az adókedvezmény rendszere ugyanis szintén jelentősen átalakult. A finanszírozás a korábbi éves normatíva helyett önköltségből kiinduló napi alapú finanszírozássá alakult át, amelyben lényegében csak azok a napok nem elszámolhatók, amelyeken a tanuló a szakképző intézményben van. A különbséget jól mutatja a Duális képzés finanszírozás (ikk.hu) 7. oldalán bemutatott táblázat. Ezen túlmenően a tanuló sikeres szakmai vizsgáját követően a duális képzőhely a tanulóra tekintettel a képzés teljes időtartama alatt igénybe vett adókedvezmény göngyölített összegének 20 %-át jogosult ismételten igénybe venni. 

A szakképzési munkaszerződés alapján a tanulókat megillető munkabér összege - a tanuló és a duális képzőhely közötti megállapodása szerint - a kötelező legkisebb havi munkabér (minimálbér) legalább hatvan százaléka (ez 2021-ben 100 400 forint), de legfeljebb a minimálbérnek megfelelő összeg (ami 2021-ben 167 400 forint). Ennek megállapításánál figyelembe veszik a szakmai felkészültségeteket, illetve a tanulmányi eredményeket.



A Tatabányai Szakképzési Centrum partnerei

© 2023 TSzC Bánki Donát Szakképző IskolaMinden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el